Yoğurtlu ve Terbiyeli Çorbalar

Yoğurtlu çorbalar

Yoğurt çok önemli bir malzeme. Kendi başına veya yemeklerin yanında yenmesinden başka yemeklere lezzet vermesi için de katılır.

Yoğurt sıcak çorbalara olduğu gibi eklenip pişirilirse çökelekleşir, yani pütür pütür olur. Çorba kıvamının pürüzsüz, ipek gibi olması için yoğurt önce yumurta sansı, un ve biraz suyla çırpılır. Sonra ılıştıra ılıştıra çorbaya katılır. Yani, sıcak çorba suyundan 1 kepçe yoğurtlu kanşıma eklenir, çırpılır. Sonra yoğurtlu karışım çorbaya katılır.

Yoğurt, özellikle de hafif ekşimiş ev yoğurdu (veya mandıra yoğurdu) çorbaya lezzet katar. Yumurta sansı tatlı bir sarı renk verir, kıvamını ipek gibi yapar. Un da çorbayı kıvamlandırır, koyulaştırır. Yumurtayı akıyla birlikte ekleyenler de vardır ama sadece sarısıyla yapıldığında daha güzel olduğuna inanıyorum. (Kalan yumurta akı da ayrıca pişirilip değerlendirilir tabii).

corbalar

AYRAN AŞI

Akrabamız Melahat Abla’nın memleketi Bayburt’ta ve Erzurum’da yapılır. Yayla çorbasının pirinçle değil de, aşurelik buğdayla hazırlanmışı gibidir. Buğday güzelce pişip yoğurdu da eklendikten sonra içine kıyma, soğan ve tuzla yoğrulmuş küçücük top köfteler eklenir. Hep birlikte çorba özlenene kadar pişirilir. Üstüne tereyağında kavrulmuş soğan ve incecik kıyılmış aşotu (kişniş otu – kinzi) katılır.

PATATES ÇORBASI

Bu da Bolu civarında yapılan bir çorbadır. Küp küp doğranmış patatesi tuzlu suda yumuşayana kadar haşlayın. Dereotu kullanmadan, aynı bu çorba gibi pişirin.

Terbiyeli çorbalar

Etin yumuşaması için kullanılan terbiyeden başka, yemeklere kıvam ve lezzet vermesi için kullanılan terbiyeler de vardır.

İlk akla gelen, yumurta sarısı ve limon suyu ile yapılan terbiyedir. Yumurta sarısı ve limon suyuyla hazırlanan terbiye çorbalara, yemeklere ipek gibi, pürüzsüz bir kıvam ve çok güzel bir renk verir. Bu terbiye kuzu etli sebze yemeklerinde, zeytinyağlı sebze yemeklerinde, sebze çorbalarında da kullanılabilir.

Yumurtanın sadece sarısı kullanılır çünkü çorbaya kıvam vermek için ihtiyacımız olan kısım burası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*