Yüz Bölgesi ve Göz Çevresi Estetiği

Yaşın ilerlemesiyle göz çevresinde sarkma ve ciltte kırışma meydana gelebileceği gibi gençlerde de genetik özellik açısından göz kapağı dokusu sarkık ve şiş olabilmekte.

Alt ve üst göz kapaklarının aşağıya doğru sarkması, torbalanması ve kınşıklıkların oluşması yaşlanma sürecinin ilk bulgulandır. Ayrıca kalıtımsal nedenler, göz kapaklarında şişlik ve ödem yapan hastalıklar, kuru ve gevşek cilt yapısı da göz kapağı sarkmasının nedenleri arasındadır.

Yeni teknoloji nimetlerinden faydalanma imkanını kaçırdıysanız ve operasyon kaçınılmazsa, bakışlarınız ve görme alanınız küçüldüyse, göz kapağı estetiği en kestirme çözüm.

Estetik ve plastik cerrahinin en yüz güldürücü operasyonu olarak kabul edilen göz ve çevresi estetiği plastik cerrahlar tarafından başarıyla gerçekleşmektedir.

Goz kapagi ameliyatlari

Alt ve üst gözkapağı ve kaşların oluşturduğu göz çevresi, genç ve taze bir yüz görünümünün en önemli parçasıdır.

Maalesef insan yüzündeki yaşlanmanın ilk ve en çok belli olduğu alan da burasıdır. Bunun başlıca nedeni yüz mimiklerinin odak noktası olması ve ince deri yapısıdır. Bunun her zaman yaşla bir ilgisi de yoktur. Genetik nedenler ve sigara ya da kronik uykusuzluk nedeniyle çok daha erken yaşlarda bu değişiklikler oluşabilir. Bu durum, yüzde yaşlı, yorgun ve mutsuz bir ifadeyi yerleştirir.

Göz kapaklarım oluşturan yapılar, cilt, cilt altı kas dokusu ve altındaki göz etrafı yağ dokusudur. Yaşlı ve yorgun görünümün altında yatan; ciltte sarkmalar ve kınşıklıklar, göz etrafı kaslarda sarkma ve gevşeme ve altındaki yağ dokularındaki fıüklaşma ve torbalanmadır.

Göz çevresindeki bu belirtileri gidermek için birçok seçenek vardır. Bu tedavi seçenekleri, oluşan değişikliğin derecesine bağlı olarak belirlenir. Örneğin göz etrafında çizgilenmeler veya kaşlardaki hafif bir düşüklük sadece botoks uygulamasıyla giderilebilir. Fakat göz kapağı cildinde bir bollaşma ve torbalanma varsa bu fazlalıklan asla uzaklaştırmayan kremler, masajlar, enjeksiyon gibi yöntemler gerçek bir çözüm değildir, bu konuda rahatsız olan birini yeterince mutlu edemez. Göz kapaklan ve göz çevresinde böyle bir değişiklik olduğunda tek kalıcı çözüm estetik göz kapağı ameliyatıdır (blefaroplasti).

Göz kapağı operasyonları insan yüzünden bir çırpıda yedi-on yıl alabilir ve en az beş-yedi yıl da bu şekilde kalır. Göz çevresi yaşlanmış 36 yaşındaki birinin ameliyat sonrası aynı şekilde bir yaşlanmaya ulaşmasının en az on yıl alacağı herkesin anlayabileceği bir manüktır.

Göz kapağı ameliyatları ortalama kırk-elli dakika süren, lokal anestezi ve hafif uyku halinde yapılabilen son derece hızlı girişimlerdir. Hastanede kalmayı gerektirmez, aynı gün eve gidilebilir. İyileşme süresi dört gün kadardır. Göz kapağı ameliyatlan erkeklerde de kadınlar kadar sık uygulanmaktadır. Kadınlar makyaj yapabilme avantajlan nedeniyle erken dönemde normal hayata dönerlerken, erkeklerin bir hafta kadar morlukların geçmesini beklemeleri gerekir. Morlukların ne kadar zamanda oluştuğu ve ne kadar zamanda kaybolacağı kişiden kişiye ve dit yapışma göre değişse de maksimum onuncu günde tamamen ortadan kaybolur. İşlem sonrası dönem de göz kapağı cildinin ince ve rahat yapısı nedeniyle daima hiç iz bırakmayan çok iyi bir iyileşme ile sonuçlanır.

Kaşların yerleşimi ise göz kapağı estetiği uygulanan her kişide mutlaka değerlendirilmelidir. Estetik olarak güzel bir kaş yapısı kadınlarda kaşın dış üçte bir kısmının iç tarafından daha yüksek olması ile sağlanır. Bu yüksekliğin derecesi normal sınırlarda kalmak şartı ile kişinin isteğine göre belirlenebilir. Kaşların kaldırılması tek başına bir işlem olarak yapılabileceği gibi üst göz kapak ameliyatının bütünleyici bir parçası olarak da uygulanabilir. Bu işlemde kaşlar istenilen pozisyona alınır ve o bölgeye cilt altından sabitlenir. Bu herhangi bir iz bırakmayan ve sonucu kalıcı olan günlük hayatınıza rahatça dönebileceğiniz bir yöntemdir.

Orta yüz bölgesi de göz kapakları ile birlikte değerlendirilmelidir. Günümüzde gelişen cerrahi teknikler sayesinde alt göz kapağı ameliyaü ile birlikte ek bir kesi yapılmadan orta yüz bölgesini de yukan almak ve bu bölgeyi de düzeltmek mümkündür. Böylece kalıcı ve bütünleyici bir görünüm elde edilebilir.

Kadın ve erkekler arasında en çok rağbet gören operasyon; estetik burun operasyonlarıdır. Sıralamada ikinciliği göz ve çevresi operasyonlar olarak bilinen alt üst göz kapağı operasyonları alır.

Böylesine sık yapılan operasyonun başarı oranı hakkında verilen bilgilere değinmekten ziyade ne kadar basit bir operasyonmuş gibi görünse de bence insan suretini; başanlı olursa son derece olumlu, başansız olursa bir o kadar olumsuz etkilediğini de bildirmek isterim. İnce elemek ve sık dokumak adına bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*