Zayıflamaya yardımcı olan besinler

KOLAY YOL YOK

Her ne kadar bu bölümün konusu zayıflamaya yardımcı olan besinler olsa da, önce gerçeklerle yüzleşmeliyiz. Herkes işin kolayına kaçmak istiyor. Hatta tüm dünyada sırf bu nedenle oluşmuş milyarlarca dolarlık bir endüstri söz konusu. Şunu hiçbir zaman unutmayın; kilo işi bir matematiktir, eğer yaktığınızdan daha çok yerseniz bunu depolar ve yağ olarak biriktirirsiniz. Kazandığınızdan çok harcarsanız da, vücudunuz bu biriktirdiği enerjiye yani yağ dokusuna şöyle der; “Sen bana lazımsın, seni harcamam lazım.” Aynı bankadaki para gibi düşünün. Çünkü sisteme enerji lazımdır ve sistem bunu biriktirdikleriyle karşılayacaktır. Ne domates suyu, ne lahana suyu içerek, ne de altın çilek yiyerek zayıflayabilirsiniz. Aç karnına greyfurt suyu içmenin, sabah kalkar kalkmaz limon suyu içmenin kilo verdirdiğini söylerler. Buna da inanmayın. Diğer yandan limonun son derece faydalı olduğu, vücudu alkalize ettiği doğrudur. Ama istediğiniz kadar limon suyu için bir gram bile zayıflayamazsınız. Yağ yakan gıda diye bir şey yoktur. Biri bunu iddia ediyorsa, bunun palavra olduğunu bilin.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

MUCİZE DEĞİL AMA ETKİLİ

Doğruları bir defa daha hatırladıktan sonra, şimdi gelelim zayıflamaya yardımcı olan besinlere. Evet, gerçekten de metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olan bazı besinler var. Fakat burada bilmeniz gereken en önemli şey, hiçbirinin çabuk bir çözüm, mucize olmadığı. Bu besinler sadece akıllı bir diyete destek olabilirler. Bunlardan en şöhretlisi yeşil çaydır. Gerçekten de her gün birkaç bardak yeşil çay içmek metabolizmayı bir miktar hızlandırır. Bundan kuşkunuz olmasın. Kırmızı acı biber de aynı etkiyi gösterir. Biber ne kadar acı ise o kadar iyi. Ama şarlatanlıklara paye vermeyin ve biber kapsülü yutarak zayıflayabileceğinizi düşünmeyin. Tabii, kalori değeri yüksek gıdaların yanma bol bol acı biber yiyerek de zayıflamayacağınızı bilin. Bu arada bol bol su içtiğiniz dönemlerde, hiç su içmediğiniz zamanlara göre metabolizmanız daha hızlı çalışır.

TARÇIN TÜKETİN

Doğru bir diyet ve egzersiz programına destek vermek için tarçın tüketebilirsiniz. Bu baharat, kandaki insülin gibi davranır ve insülin seviyesini azaltarak metabolizma hızınızı artıran bir fonksiyon olarak etki eder. Tarçın, özellikle insülin direncine karşı savaşta önemli yardımcılarınızdan biridir.

PROTEİNDEN ZENGİN BİR DİYET

Proteinden zengin beslenmek de kilo vermeye yardımcı olur. Et, süt, tavuk, yoğurt, balık ve yumurta yerseniz metabolizmanız daha hızlı çalışır. Çünkü o gıdaları yakmak bir sıvı gıdayı yakmaktan ya da rafine edilmiş, işlenmiş unlu gıdayı yakmaktan daha zordur. Vücut bir dilim bonfileyi sindirmek için, bir dilim böreği sindirmek için harcayacağı enerjiden çok daha fazla enerji harcar. Bu yüzden proteine, yani hayvansal gıdalara ağırlık verdiğinizde metabolizmanız da bir parça hızlanır.

SADECE ÜÇ ADIM

Diyelim ki, günde iki-iki buçuk litre su içtiniz, hayvansal protein tüketiminizi artırdınız, birkaç bardak yeşil çay tükettiniz, bol bol acı biber yediniz ve yakışan her şeyin üzerine tarçın döktünüz. Peki, tüm bunlar metabolizmanızı ne kadar hızlandırabilir? Çok değil. Olsa olsa yüzde bir ya da iki oranında. Yani, bunlara çok fazla umut bağlamasanız iyi olur. Metabolizmayı hızlandıran en önemli, en etkili şey egzersizdir, kaslarınızı çalıştırmaktır. Eğer hızlı bir metabolizmanız olsun istiyorsanız, vücudunuzun motor gücünü artırmanız gerekir. Diyelim ki bir tane arabanız var. Arabanızın daha hızlı gitmesini istiyorsunuz ve iki yanma rüzgârgülü koyuyorsunuz. O rüzgârgülleri arabanızı hızlandırmakta ne kadar etkili olabilirse, bu yiyecekler de metabolizmanız üzerinde ancak o kadar etkili olabilir. Asıl yapmanız gereken arabanın motor gücünü artırmaktır. Vücudumuzun motor gücünü artırmanın yolu ise kaslardan geçer. Ne kadar güçlü ve aktif kaslarınız olursa o kadar çok kalori yakarsınız.

Aslında hesap çok basit; metabolizmayı etkileyen tüm bu besinlerden tükettiğinizde ekstradan birkaç kalori yakarsınız. Zaten üç adım atsanız da aynı kaloriyi harcayacaksınız.

ETKİLİ TAKVİYELER

Kilo vermeye çalışanların, bazı doğal desteklerden yararlanarak kilo verme hızlarını artırmaya çalışmalarını anlayışla karşılıyorum. Sizi motive ettiğine inandığım ve size zarar vermediğinden emin olduğum bazı takviyeler var. Doğru bir diyet, doğru bir egzersiz programı uyguladığınızda, bir destek olarak bu haplardan kullanmak kendinizi daha odaklanmış hissetmenizi sağlayabilir. Ama unutmayın bunların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bazı maddelerin metabolizmayı hızlandırarak (yeşil çay özleri gibi), insülin reseptörlerinin insüline hassasiyetlerini artırarak (tarçın özleri gibi) bağırsaklardan yağ emilimini (litramine) ya da karbonhidrat emilimini azaltarak (phaselite), yağ metabolizmasına hız katarak (alfa lipoik asid, B12 vitamini, CLA) kilo verme çabalarını desteklediğini gösteren bazı klinik çalışmalar var. Ama bunların da faydalarının oldukça sınırlı olduğunu unutmayın. Zaten hayat tarzınızda, beslenmenizde hiçbir değişiklik yapmadan kilo verdiren, zayıflatan bir ilaç, bir bitkisel destek ya da vitamin yoktur. Eğer biri çıkar da, böyle bir hap bulursa emin olun dünyanın en zengin insanları arasına anında giriverir!

Dilerseniz, son yıllarda ön plana çıkan iki desteği mercek alalım; yağ emilimini azaltan yağ tutucu Litramine ve karbonhidrat emilimini bir miktar engelleyen Phaselit. İkincisi aslında çok aşina olduğumuz bir besinden, kurufasulyeden elde edilen bir madde. Bu maddenin bağırsaklarda karbonhidratların emilimini yavaşlattığını biliyoruz. Bunlar bir noktaya kadar işe yarıyor ama kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

KARNİTİN VE KROM

Zayıflamak için çok sık kullanılan iki takviye var. Bunlardan biri olar karnitin, özellikle sporcular arasında çok popüler. Mitokondrilerde, uzur zincirli yağların yakılmasını kolaylaştırıyor. Oksijenle yağları bir araya ge tirerek mitokondrinin enerji üretmesini sağlıyor. Eğer bütçeniz elveriyors; kullanabilir ve bir parça etkisini görebilirsiniz. Ayrıca, bu maddenin mito kondrinin DNA’sım koruduğuna, ömrü uzattığına, kalp ve böbreklere des tek sağladığına dair bazı araştırmalar var.

Diğer besin takviyesi ise, yıllardır zayıflamaya destek olarak kullanılaı kromdur. Günde 200-400 mikrogram kullanabilirsiniz. Krom, insülin karşı hassasiyeti artırdığı için, insülin direncinde etkili olabilir. Bu takviye nin bitkisel karşılığı tarçındır. Eğer kilo sorununuz varsa her gün toz tarçıı kullanmanızı öneriyorum. Bir-iki çay kaşığı tarçın krom takviyesiyle ayn etkiyi gösterir. Üstelik son derece faydalı ve ucuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*